englishpolskawybierz język

Rodzaje okuć do szkła

Bogactwo dostępnych na rynku okuć do szkła sprawia, że wybór odpowiednich do naszej realizacji mocowań stanowi coraz większe wyzwanie, dlatego warto jest posiadać wiedzę o tym jakie rodzaje dostępne są obecnie w sprzedaży. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie akcesoriów do szkła?


Jakie znaczenie ma jakość stosowanych okuć można przekonać się już po paru miesiącach. Jeśli zdecydujemy się na najtańsze rozwiązania bardzo szybko się rozczarujemy. Mimo iż okucia do szkła nierzadko wyglądają tak samo to jednak materiałem z którego są wykonane potrafią różnić się bardzo. Cały asortyment mocowań powinien być wykonany z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Mamy wtedy gwarancje wieloletniego użytkowania. Jednak często okucia wykonane są z bardzo kiepskich stopów przez co podatne są na uszkodzenia czy korozje. Czy warto więc oszczędzać przy zakupie?


Firma PM POLSKA od wielu lat działająca na rynku okuć posiada w swojej bogatej ofercie wszelkiego rodzaju mocowania których jakość pozwoli na wieloletnie i niezawodne ich użytkowanie.


Okucia to elementy służące do mocowania szkła z konstrukcjami stalowymi, drewnianymi jak i muru, stropu czy podłogi. Najczęściej spotykane to punktowe mocowania wykonane ze stali nierdzewnej, scalają szkło z konstrukcją tworząc balustrady szklane, daszki, elewacje i przegrody szklane. Mocowania te składają się z dwóch talerzyków, uszczelek, tulei dystansującej oraz ze śruby skręcającej całość. Mocowania do szkła możemy zaobserwować w galeriach handlowych, biurach, bankach, restauracjach, hotelach. Punktowe mocowania daszków i balustrad mają również alternatywę, jest nią liniowe mocowanie przy pomocy profili aluminiowych. Możemy zamocować tafle szklaną do ściany, czoła stropu jak i na samym stropie. Profile posiadają dekoracyjne maskownice dzięki czemu daszek szklany lub balustrada stają się ozdobą naszego projektu. Oba systemy są bardzo szybkie i łatwe w montażu co zdecydowanie przyspiesza naszą realizację.


Kolejny dział produktów firmy PM POLSKA to okucia do kabin prysznicowych. W dziale tym znajdziemy zawiasy do szkła, łączniki, mocowania punktowe, stabilizatory, gałki i uszczelki. Aby kabina prysznicowa przez wiele lat wyglądała jak nowa należy stosować okucia wykonane z mosiądzu. Materiał ten doskonale sprawdza się w warunkach gdzie panuje duża wilgotność. Mosiężne okucia stosujemy w saunach, basenach i kabinach prysznicowych. Oferowany przez firmę PM POLSKA asortyment oprócz delikatności i elegancji cechuje bardzo urozmaicona kolorystyka (powłoka polerowana, powłoka satynowa, powłoka złota i na indywidualne zamówienie powłoka patynowana. Zawiasy do kabin prysznicowych występują w dwóch wariantach. Pierwszy to wariant standardowy pozwalający na otwieranie drzwi wahadłowo z możliwością pozycjonowania, natomiast drugi wariant to zawiasy z funkcją unoszenia pozwalającą na lepsze uszczelnienie kabiny. Dopuszczalny ciężar drzwi to od 25 do 45 kilogramów na parę zawiasów. W małych łazienkach gdzie brakuje miejsca na kabinę prysznicową możemy stworzyć jej namiastkę. Do tego celu zaprojektowaliśmy system parawanów nawannowych. Mogą być one dwu lub trzyskrzydłowe, składają się równolegle do ściany nie zajmując przy tym miejsca.


Drzwi szklane od dawna kuszą designerów i inwestorów możliwością wykorzystania przezroczystych i zdobionych tafli. Drzwi wykonane w całości ze szkła mogą być przymykowe, przesuwne i wahadłowe, jedno i dwuskrzydłowe. Skrzydła mocujemy do ścian szklanych lub ościeżnic (mogą być drewniane lub metalowe) albo bezpośrednio do ściany. Do ościeżnicy montujemy skrzydła wahadłowe lub przymykowe. Aby poprawnie zamontować skrzydło należy użyć zawiasów do szkła jednoosiowych. Okucia muszą być mocowane do tafli bezpośrednio poprzez wycięte w niej otwory. Miejsce mocowania powinno uwzględniać, wytrzymałość zawiasu, grubość tafli (od 8 do 12 mm) jej wielkość i ciężar.


Oprócz zwykłych zawiasów dostępne są także takie z siłownikiem hydraulicznym dociągającym drzwi. Posiadają one również blokadę skrzydła oraz regulację funkcji szybkości zamykania drzwi. Po lekkim pchnięciu drzwi zamykają się samoczynnie. Zawiasy do drzwi całoszklanych mogą być montowane punktowo lub w listwach mocujących . Aluminiowe listwy górne i dolne mają wmontowane zawiasy i zamki blokujące skrzydło do podłogi. Pozwalają one na montowanie szerszych i cięższych skrzydeł. W drzwiach szklanych stosujemy również różnego rodzaju zamki.


Mogą być to zamki zapadkowe, zamki z klamką a do drzwi przesuwnych zamki hakowe. Klamka często może być zastąpiona gałką lub pochwytem. Dostępne są pochwyty z wbudowanym zamkiem wyposażone we wkładkę bębenkową, a w pomieszczeniach sanitarnych stosujemy zamki typu WC z blokadą obrotową umożliwiającą zamykanie drzwi od środka. Wszystkie wyżej wymienione produkty znajdziecie Państwo w ofercie firmy PM POLSKA. Zapraszamy do zapoznania się z naszą bogatą i atrakcyjną cenowo ofertą okuć do szkła.